1.zasedání 31.synodu ČCE (22.-25.5.2003)
TISK č.19 - příloha

Zpráva o plnění usnesení 27 d) 4. zasedání 30. synodu ČCE

Na základě usnesení 27 d) 4. zasedání 30 Synodu ČCE: „Synod ukládá  synodní radě, aby oslovila nejbližší celocírkevní poradu zástupců mládeže a vyzvala mládež, ať se vyjádří k problematice loga ČCE“ byl COM osloven Synodní radou a na Poradě zástupců mládeže konané dne 21. 3. 2003 v Brně vyzval přítomné k vyjádření k logu ČCE.
První formou byla anketa mezi všemi účastníky, v rámci seminářů pak proběhly dva workshopy na téma „Logo ČCE“.

Výsledky ankety
5 otázek, které se vztahovaly k logu ČCE - jeho důležitosti pro mládež, použití a vzhledu.
Odpovědělo 56 lidí - delegáti mládeže ze všech seniorátů.

1) Považujete za důležité, aby ČCE měla vlastní logo?
2) Pokud ano, má být používáno na veškerých materiálech ČCE?
3) Má logo obsahovat symboly ČCE (Bible, kalich)?
4) Domníváte se, že logo pomůže k lepší identifikaci ČCE na veřejnosti?
5) Jaké motivy by se dle vás měly objevit v logu?

Závěr z ankety: Drtivá většina (89%) považuje logo ČCE za důležité. O něco méně (82%) se domnívá, že logo má být používáno na veškerých materiálech ČCE. Co se týče současných symbolů ČCE v logu (Bible, kalich) je pro jejich vyjádření v logu 58%. Drtivá většina (88%) si myslí, že logo pomůže k lepší identifikaci ČCE na veřejnosti.
Nejčastějšími motivy, které by měly být zobrazeny v logu je kříž (42%), kalich (39%), Bible (29%). Dalšími v četnosti (navrženo více než 5 lidmi) jsou ryba (18%) a beránek (13%).

Workshopy na téma Logo ČCE
Obou dílen se zúčastnilo selkem 16 lidí (tzn. 29% hlasujících z ankety). V obou skupinách se mluvilo o potřebě loga, jeho použití a vizuálním ztvárnění. K dispozici jsme měly loga mnoha českých i zahraničních církví a 9 názorů na problematiku loga od lidí, kteří se zabývají médii, grafikou či tiskem. Výstupy nejsou výsledkem hlasování, jde o jednotlivé názory a nápady, u kterých jsme se zastavili. Proto se zde objevují i zcela opačné pohledy.

Otázka: Výhody a nevýhody loga církve (obecně)?
Výhody:
Nevýhody:

Současná debata o logu:

Změna loga, nové logo:

Názory k soutěži o logu:
  1. Logo je nutné zadat - jde o standard grafiků. Pokud bude soutěž bez širšího zadání, zúčastní se ho „zase“ jenom naši evangeličtí výtvarníci.
  2. Grafik logo udělá graficky, avšak ideu - co tam bude a jakou to má mít barvu - mu musíme dát my.
  3. Vyhlášení soutěže by mělo předcházet zadání:
    1. co se v logu má objevit (motivy),
    2. jakou bude mít barvu,
    3. bude součástí loga i nápis ČCE(?),
    4. na co bude použito (jinou verzi dělá grafik pro razítko, internetový banner, obálky, hlavicový papír),
    5. pro koho chceme logo používat - sami pro sebe, pro naši prezentaci ven, pro média, všude, jen někde,
    6. co je přesně logo ČCE - kdo ho bude používat - sbory, SR ? a poté - vztah log sborů a loga ČCE.
  4. Je otázkou, zda se na přípravě takového zadání může shodnout celý synod. Je možné, aby pro synod podrobné podmínky připravila skupina lidí, ve které budou zastoupeni i profesionální grafici či PR profesionálové. Mládež je ochotna se na takové činnosti podílet.

Názory k zpracování loga:

Zpracoval Martin Balcar, předseda COMu