Česko opět spojí vzpomínka na oběti nehod

Správci Evangnetu <>
(13.11.2021, rubrika: Aktuality)


Bohoslužby, pietní akt nebo koncert – při těchto setkáních napříč republikou si lidé jako každoročně třetí listopadovou neděli připomenou Světový den obětí dopravních nehod.

Vzpomenout na ty, kdo zemřeli především na silnicích, vyjádřit solidaritu, a připomenout dlouhodobé dopady dopravních nehod – to jsou hlavní cíle již tradičního řetězce, kterým se lidé a organizace v České republice připojují ke Světovému dni obětí dopravních nehod. Ten Světová zdravotnická organizace vyhlašuje vždy na třetí neděli v listopadu a v letošním roce připadá na 21.11.

Poradna pro pozůstalé Plzeňská zastávka z.s. zve již ve čtvrtek 18.11. od 18 hodin do plzeňského kostela U Ježíška na večer hudby a povídání, nazvaný „Vzpomínka na Kilbyho“. Na muzikanta Pavla Kilbergera, který před časem zemřel při dopravní nehodě, vzpomenou jeho kamarádi z kapel Švejk-band, Futrál a Lignit.

V neděli 21.11. proběhnou ekumenické bohoslužby, které začnou v 15 hodin hned na dvou místech republiky: v naší dosud jediné dálniční kapli na dálnici D5 u Plzně (odpočívadlo na obchvatu Plzně poblíž Šlovic u 83. km ve směru na Prahu) a v kostele sv. Prokopa v Letovicích.

Symbolický řetězec zahájí v tentýž den v 11 hodin pietní akt u  Památníku obětí dopravních nehod u 0. km dálnice D1 v Praze 4 na Chodově. Každoročně ho organizují členové a spolupracovníci Českého sdružení obětí dopravních nehod.

"Nečekaná smrt a tou se stává i ta při dopravní nehodě, nás pozůstalé ochromí. Někdy totiž stačí jedna vteřina a ,všechno je najednou jinak.

Ptáme se: Proč on? Proč já? Proč my? A připadáme si ve svém smutku ztracení.

Ale nejsme. Podaná ruka, pochopení, sdílení, je možná blíž, než v prvních těžkých chvílích dokážeme vidět. Nikdo nejsme ostrov sám pro sebe. Prosím, nebojte se (i přes slzy) rozhlédnout ...“ připomíná spoluzakladatelka spolku Plzeňská zastávka Mirka Šimková, která sama přišla při autonehodě o manžela.

Kontakty:

Stanislav Vondruška, České sdružení obětí dopravních nehod (mluvčí pražské akce) – mobil 604 166 173

Karel Šimr, farář Českobratrské církve evangelické v Chrástu a koordinátor Psychosociálního intervenčního týmu ČR (mluvčí bohoslužby v dálniční kapli u Plzně) – mobil 739 244 774

Anna Peltanová, farářka Českobratrské církve evangelické ve Vanovicích (mluvčí bohoslužby v Letovicích) – mobil 737 279 275

Mirka Šimková, členka rady spolku Plzeňská zastávka – mobil 724 520 398

Zuzanna Pousková, členka rady spolku Plzeňská zastávka – mobil 771 148 301

http://www.csodn.cz http://pitcr.cz www.charita.cz http://www.plzenskazastavka.cz