Na oběti nehod se nezapomene ani letos

Správci Evangnetu <>
(11.11.2020, rubrika: Aktuality)

Na ty, kdo se nevrátili z cest, mohou lidé letos jednotlivě vzpomenout v Praze, Plzni a Moravské Chrastové. Na třetí neděli v listopadu připadá Světový den obětí dopravních nehod.

Světový den vzpomínek na oběti dopravních nehod (World Day of Remembrance for Road Traffic Victims - WDoR), v České republice známý jako Světový den obětí dopravních nehod, vyhlásila Světová zdravotnická organizace vždy na třetí neděli v listopadu, letos vzpomínka tak připadá na 15.11. Tento den si připomínají také členové Evropské federace obětí silničního provozu (FEVR), kteří letos zvolili motto "REMEMBER – SUPPORT - ACT“ (Vzpomínat-Podporovat-Pracovat). Vzpomenout na ty, kdo zemřeli především na silnicích, vyjádřit solidaritu, a připomenout dlouhodobé dopady dopravních nehod – to jsou hlavní cíle tohoto dne, který se letos vzhledem k vládním opatřením obejde bez hromadných akcí.

V Praze jako každý rok položí zástupci Českého sdružení obětí dopravních nehod věnec k Památníku obětí dopravních nehod u 0. km dálnice D1 v Praze 4 na Chodově (za parkovištěm čerpací stanice Mol pod pěší lávkou přes dálnici z ulice Kloknerova). Lidé mohou přicházet na toto místo přinášet květiny nebo zapalovat svíčky po celý den jednotlivě.

V Plzni je možné si připomenout ty, kdo přišli při nehodách o život, v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Františkánské ulici. Kostel bude od 14 do 16 hodin otevřen k osobnímu zastavení, zapálení svíčky či zapsání jmen zemřelých do pamětní knihy. Nad akcí přijal letos záštitu plzeňský biskup Tomáš Holub a v čase, kdy bude kostel otevřen, v něm budou znít preludia v podání plzeňských varhaníků.

Na Moravě se ke Světovému dni obětí dopravních nehod mohou lidé připojit návštěvou evangelického kostela v Moravské Chrastové rovněž od 14 do 16 hodin. Duchovní křesťanských církví budou v tomto čase v kostele předčítat biblické žalmy.

I v tomto čase, která je pro nás tíživá z mnoha dalších důvodů, nemůžeme a nechceme zapomínat na pozůstalé po obětech dopravních nehod. Je dobré jim i všem ostatním připomenout, jak důležité je stát při sobě, navzájem si pomáhat a vědět, že nikdy nejsme sami. Hodně věcí nemůžeme, ale být tu pro sebe navzájem, ano,“ říká spoluzakladatelka sdružení Plzeňská zastávka Mirka Šimková, která sama před jedenácti lety přišla při autonehodě o manžela.

Kontakty:

• Stanislav Vondruška, České sdružení obětí dopravních nehod (mluvčí pražské akce) – mobil 604 166 173
  • Karel Šimr, farář Českobratrské církve evangelické v Chrástu a koordinátor Psychosociálního intervenčního týmu ČR (mluvčí akce v Plzni) – mobil 739 244 774
  • Anna Peltanová, farářka Českobratrské církve evangelické ve Vanovicích (mluvčí akce v Moravské Chrastové) – mobil 737 279 275
  • Mirka Šimková, předsedkyně rady spolku Plzeňská zastávka – mobil 724 520 398

• Příloha [1]: Tisková zpráva SDODN 2020 <tz-sdodn-2020.pdf> (177.7 KB)
    Příloha [2]: sdodn2020plzen <obeti-dopr.nehod1.jpg> (143.1 KB)
    Příloha [3]: sdodn2020chrastova <chrastova.jpg> (316.7 KB)