2. tematický den VOŠ Jabok - O občanské odpovědnosti

Jabok - vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická <>
(4.4.2017, rubrika: Co hýbe s ČCE)


Drzime palec na tepu doby. JABOK ve svem tematickem dnu opet uderil na bolak soucasnosti. Zijeme v dobe post-fakticke? A pokud ano, jak v ni NEZBLBNOUT? Tato otazka se nesla jako leitmotiv celym tematickym dnem, ktery u nas probehl 15.3.2017, jehoz obsahem byla „Obcanska odpovednost“.

15.3. 2017 od 9 do 15 hodin proběhl na VOŠ Jabok, Salmovská 8, Praha 2, 2. tematický den, jehož obsahem byla „Občanská odpovědnost“. Jeho smyslem bylo napomoci především studentům Jaboku  v orientaci v současném společenském dění.  

Své přednášky  v hlavním bloku přednesli  Jan Sokol („Nač občan potřebuje svobodu?“) a Pavel Fischer („Obyvatel, občan, volič“). Témata podaná osvěžujícím  způsobem, byla výborným odrazovým můstkem k následné panelové diskuzi na téma „Jak nezblbnout v době post-faktické“.  Pozvání do ní přijali  Jan Sokol, Pavel Fischer, Daniela Drtinová, Jan Čižinský a moderoval ji Bob Fliedr.  

Odpolední workshopy s tématikou občanského aktivismu a lidských práv vedli  Kateřina Bursíková Jacques, Tashi Gyamtso, Jakub Ort, Josef Patočka, Martina Viktorie Kopecká, Ngô Thúy Vân a Pham Huu Uyen.  

Otázky, které v průběhu tematického dne  zazněly, ukázaly, jak se dá na tisíc krát opakované téma podívat z jiného úhlu či novým způsobem.  Jak je možné na příkladě plakátu na cigarety Marlboro, myšlence obchodního domu nebo soutěživých her přiblížit myšlenku svobody pro studenta?  Není v konečném důsledku kultura sociálních sítí bublina izolace, ve které můžeme na radost zemřít? Potřebujeme všichni stejnou míru svobody? Jak jsou na tom například umělci a podnikatelé, a v čem se potkávají?  Jsou naše politické názory radikálnější než před 20 lety?  Kterou hodnotu si česká společnost cení nejvíce – rodinu, přátelé nebo kariéru?  Co je člověk? 

Byla to právě myšlenka post-fakticity, která se nesla jako leitmotiv dopoledním programem. Pan prof. Sokol nám připomněl základní rozlišení mezi pravdivým výrokem a nárokem na pravdu. Pro hutnost i zajímavost tématiky debaty na Jaboku dále pokračují.  • přidat komentář »
  • Autor: Jabok - vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická
  • poslední změna: 01.01.1970 01.00