Spirituální péče ve FN v Motole

Správci Evangnetu <>
(18.9.2013, rubrika: Církev a svět)

Před časem se na stránkách Evangnetu objevila zpráva o nedobré zkušenosti s duchovní službou ve FN MOTOL. Koordinátorka spirituální péče, MUDr Kalvinská odpovídá tímto článkem.

při přijetí na oddělení mají všichni pacienti - bez ohledu na své vyznání - možnost požádat o duchovní podporu motolských nemocničních duchovních, kteří pak za nimi pravidelně docházejí na oddělení a podporují je krátkodobě či dlouhodobě, dle jejich přání. Rovněž tak jejich blízké (i zdravotnický personál). Poskytují spirituální péči v širokém slova smyslu, ale i specifickou péči náboženskou, pokud si ji přejí.

O duchovní podporu lze požádat v průběhu hospitalizace kdykoliv, tedy i v případě, že při přijetí byla odmítnuta. Nemocniční duchovní docházejí pravidelně na 11 oddělení FNM; na ostatní oddělení kdykoliv na zavolání.

V hlavní budově FNM pro dospělé pacienty v Prostoru ticha se pořádají pravidelně protestantské bohoslužby 2., 3., 4. a 5. neděli v měsíci od 16.30, které zajišťují většinou externí duchovní. První neděle v měsíci je jedinou nedělí, kdy nemáme nikoho z protestantských bratří, kdo by zde mohl sloužit. Katolické mše svaté se zde konají v neděli v 15.00 hodin a v sobotu v 15.00 hodin v LDN-CNP FNM.

V současné době ve FNM pravidelně poskytuje duchovní podporu sedm nemocničních duchovních; z toho dva z nich mají zázemí v ČCE. Většinou docházejí za pacienty na jednotlivá oddělení nebo s nimi pracují v Prostoru ticha, a to každý všední den v týdnu. Někdy též o víkendech. Vzhledem k velké náročnosti této práce, nemají kapacitu ještě pravidelně sloužit nedělní bohoslužby. A externí duchovní, bohužel, nemívají čas a prostor sloužit, kromě svých farností, ještě u nás v nemocnici.

Další, většinou katoličtí a pravoslavní duchovní, přicházejí do FNM na zavolání, kdykoliv je potřeba, poskytnout svátostnou službu.

Pacienti i jejich blízcí mohou požádat o tuto péči kdykoliv osobně svého ošetřujícího lékaře, staniční sestru či jakoukoli jinou sestru na oddělení nebo zatelefonovat či poslat mail přímo do kanceláře nemocničních duchovních nebo koordinátorky spirituální péče. Jeden z duchovních a koordinátorka jsou dostupní 24 hodin denně na mobilním telefonu, kam možno telefonovat na následující čísla: 739 244 352, 737 237 547.

MUDr. Eva Kalvínská, Ph.D.
koordinátorka psychosociální a spirituální péče
FN Motol, V Úvalu 84, 150 06 Praha 5
tel: 224431047, mobil: 737 237 547