Den pro Kubu 2013

Správci Evangnetu <>
Autorem textu je Jitka Klubalová.
(18.3.2013, rubrika: Církev a svět)

Na Kubě 3. února volili své poslance. Ale hlavní zprávou dne bylo, že se Fidel Castro znovu objevil na veřejnosti. Proč? Protože výsledek voleb, nikoho překvapit nemohl.

Všechny kandidáty vybrala a potvrdila komunistická strana. V každém volebním obvodě kandiduje jen jeden člověk, který nemá protikandidáta. "Byly vytvořeny všechny podmínky pro masovou účast, která je na Kubě tradicí," řekla novinářům šéfka státní volební komise Alina Balseirová. V žádných volbách zatím na Kubě neklesla účast pod hranici 94 procent.

Zrovna tak volba prezidenta, resp. předsedy Státní rady (Presidente del Consejo de Estado) jako většina hlasování v kubánském parlamentu probíhá bez rozpravy a obvykle jednomyslně. Debata o obsazování klíčových funkcí se vede výhradně v ústředí Komunistické strany Kuby a mezi 31 členy řečené Státní rady. Ta v roce 2018 rozhodne i o nástupci Raúla Castra, který v únoru před Národním shromážděním prohlásil, že se chystá do penze.

Pamatujete, na volby k nimž se musí, jsou jednomyslné a předem dohodnuté? Vzpomeňte si, jak každá zmínka o podpoře boje proti komunismu československé disidenty povzbudila a přidejte se k našemu Dni pro Kubu, který pořádá komise pro Kubu synodní rady Českobratrské církve evangelické v Olomouci. Pomozme, ať reformy na Kubě nejsou plíživé a i Kuba jednou zažije svobodné volby!

20. března 2013

oblečte se do bílé a podpořte disenty na ostrově!

Den pro Kubu v Olomouci
Program:
  • 17:00 ekumenická bohoslužba slova v katedrále sv. Václava za účasti metropilty moravského, arcibiskupa Mons. Jana Graubnera a předsedy ERC a synodního seniora ČCE Joela Rumla
  • 18:00 pochod na podporu Damas de Blanco (Dam v bílém) Manželky, matky, dcery a sestry vězněných kubánských disidentů se pravidelně scházejí oblečeny do bílého v protestních průvodech na Kubě. Vítáno je symbolické bílé oblečení. Trasa pochodu povede od katedrály centrem města do kostela ČCE, kde následuje komponovaný program.
  • Komponovaný večer:
  • 18:30 začátek komponovaného večera Cuba libre (Svobodná Kuba) – přípitek v kostele farního sboru a pozdravy hostů
  • 18:45 vyprávění a projekce snímků z cesty synodního seniora Joela Rumla a Anny Kárníkové na Kubu
  • 19.30 moderovaný rozhovor s cestovateli a kubánskou disidentkou a novinářkou Lamasiel Gutierrez
  • 20:00 koncert Konzervatoře Evangelické akademie (KEA) a čtení textů kubánských novinářů a blogerů
  • 20:45 hudba k tanci i poslechu, občerstvení, rozhovory

• Kontaktní osoba:
    Jitka Klubalová
    předsedkyně Komise pro Kubu Synodní rady ČCE
    GSM: 777 219 031 E- mail: info@cceprokubu.cz
    www.cceprokubu.cz

Příloha [1]: Plakát - Den pro Kubu <den_pro_kubu_olomouc.pdf> (397.4 KB)