Vyjádření solidarity a křesťanského postoje k atentátům v Norsku

Správci Evangnetu <>
Autorem textu je Karel Šimr.
(26.7.2011, rubrika: Církev a svět)


Jsme otřeseni událostmi v Norsku z pátku 22. července 2011. K pumovému atentátu v Oslu a střelbě do mladých lidí na ostrově Utöya se přiznal norský občan Anders Behring Breivik. Jeho vraždění si vyžádalo téměř osm desítek mrtvých.

Nedokážeme pochopit, co může člověka vést k tak hrůzným činům. Ani objasnění motivů útočníka neumlčí naši otázku „Proč?“. Uvědomujeme si v takových chvílích křehkost lidského života a zdánlivost klidu a bezpečí, v nichž žijeme. Jako křesťané chceme ale také vyjádřit znepokojení nad spojením extrémismu s křesťanskými symboly a vírou.

Křesťanskou vírou nelze v žádném případě obhajovat násilí a zabíjení. Následovníci Ježíše Krista se nedělí na umírněné a radikální. „Učedník nemůže být větší než jeho pán“, říká Ježíš, který se vzdal veškeré moci a vydal se do rukou svých nepřátel. Z křesťanského pohledu je osobní přesvědčení o pravdě možné dosvědčovat jen službou a nasazením vlastního života, nikoli obětováním života druhých.
Boží vládu, kterou Ježíš svými slovy, životem i obětí zpřítomňoval, nelze ztotožnit s žádnou ideologií či politickou orientací. Království Boží není z tohoto světa, ale je mezi námi podle Ježíšových podobenství přítomno jako vnějšně slabé semínko nebo „kvásek“, který se prosazuje jen svou vnitřní silou. Kristovým „vojákem“ může být člověk jen v síle lásky a pravdy, které se v Kristově vzkříšení prokázaly jako silnější než zlo a smrt.

Pláčeme spolu s norským národem nad mrtvými a připojujeme se ke všem projevům solidarity, přicházejícím z celého světa. Modlíme se za uzdravení pro zraněné a posilu pro ty, kdo druhým pomáhají a nesou odpovědnost za vyšetřování a zvládání následků událostí. Přimlouváme se rovněž za změnu smýšlení všech, kdo doufají v sílu zbraní a násilí, s důvěrou, že Bůh nás volá ke smíření a životu v lásce ke všem.


Za duchovní Psychosociálního intervenčního týmu ČR
Karel Šimr
K vyjádření je možné se přidat ZDE.