Liturgické zpěvy v novém pořadu bohoslužeb

Uživatel Evangnetu Ladislav Moravetz <>
(11.9.2010, rubrika: Aktuality)

Tímto tématem se budeme zabývat na 16. kurzu pro sbormistry, který proběhne 22.–24. října 2010 ve středisku Sola gratia v Bystřici pod Hostýnem. Kurzu se mohou zúčastnit nejen sbormistři, ale také varhaníci, faráři, zpěváci a předzpěváci. Je zván každý, kdo se chce více se dozvědět o formě a obsahu bohoslužeb, o nových liturgických formulářích a také o užívání nových liturgických zpěvů.

Hlavním přednášejícím bude farářka Radmila Včelná, předsedkyně poradního odboru liturgického. Kromě obecných informací týkajících se hlavních zásad liturgie bohoslužeb zazní také podrobný výklad k novým bohoslužebným formulářům E1 a E2, jež připravuje poradní odbor liturgický (viz Evangnet/texty/liturgie). Tyto formuláře se pokouší o „třetí cestu“, kombinují tradiční prvky s některými novými návrhy. Počítá se v nich také s liturgickými zpěvy v nepísňové formě. Tyto zpěvy mají svou specifickou „znějící hodnotu“. Jejich tematická nadčasovost v dlouholeté křesťanské tradici jim dodává vysoký kredit a garanci v celém ekumenickém světě. Od písní se odlišují především svou formou a také výrazem. Komentáře k některým mešním zpěvům (např. Sanctus, Agnus Dei, Nicaenum) vyšly v časopisu Český bratr (viz letošní řada Gratias agimus).

O stručnou prezentaci a nácvik zpěvů se postará Ladislav Moravetz. Kromě zpěvů určených pro bohoslužebné shromáždění zazní také hudba maďarských autorů: Deus tu convertens (László Halmos, 1909–1997), Veni Sancte Spiritus (György Orbán, nar. 1947), Sperent in te (Lajos Bárdos, 1899–1986). Při nedělních bohoslužbách bude kázat farář Lubomír Kabíček.

Provoz kurzu budeme hradit z fondu pro církevní hudbu. Noclehy a stravování (sobota: snídaně, oběd, večeře; neděle: snídaně, oběd) si budou účastníci kurzu platit sami. Tento poplatek činí 970 Kč / osoba. První den kurzu bude bez společné večeře. Po skončení kurzu každý účastník obdrží potvrzení o účasti, které může předložit ve svém sboru k proplacení poplatku za kurz.

Zahájení kurzu: pátek 22. října 2010 v 19.45 hod. v kapli Sola gratia. Kurz zakončíme společným nedělním obědem. Na tento kurz je možno se přihlásit do 18. října 2010, a to formou závazné písemné přihlášky. V přihlášce uveďte jméno a příjmení účastníka, bydliště, případné přání vegetariánské či masité stravy, telefon, e-mail, datum. Přihlášku je možno poslat na níže uvedenou adresu poštou nebo e-mailem (viz hlavička článku). Budeme rádi, když se zúčastníte celého kurzu. Odhlášení z kurzu (jsou-li k tomu závažné důvody) je možné nejpozději do 20. října 2010. Doufáme, že tento kurz opět poslouží k prohlubování toho podstatného, co člověku prospěje, vždyť „křesťanská bohoslužba je to nejdůležitější, nejnaléhavější a nejkrásnější, co se může na zemi dít“ (Karl Barth).

Na případné setkání v evangelickém středisku pod katolickým poutním místem sv. Hostýn se opět těší

Ladislav Moravetz
celocírkevní kantor Českobratrské církve evangelické
předseda poradního odboru pro církevní hudbu