Farská zahrada v Chrástu bude dějištěm gospelové bohoslužby

Správci Evangnetu <>
Autorem textu je Karel Šimr.
(4.6.2009, rubrika: Oznámení)

(Chrást u Plzně) Ekumenická bohoslužba pod širým nebem proběhne před farou Českobratrské církve evangelické v Chrástu v sobotu 13. června 2009. Křesťané z Plzeňska tak poděkují za dar stvoření i za končící školní rok.

Netradiční bohoslužba začne v 18 hodin přímo na farské zahradě v Železniční ulici v Chrástu. O hudbu a zpěv se postará soubor Touch of Gospel. Povedou ji duchovní z Českobratrské církve evangelické, Římskokatolické církve a Církve adventistů sedmého dne. Přípravný tým z několika církví putuje s gospelovými bohoslužbami po kostelích na Plzeňsku od adventu roku 2007. Premiéru ale bude mít bohoslužba pod širým nebem.

Plzeňský sbor Touch of Gospel se interpretací písní amerických černých křesťanů zabývá od počátku nového milénia. "Historie našeho souboru vlastně kopíruje dějiny samotného hudebního žánru. Když se postupem času vzdálil místu svého zrodu, černošským kostelům, a opanoval spíše koncertní pódia, začali jeho interpreti hledat cestu zpět ke svým kořenům," přemýšlí nahlas sbormistr Touch of Gospel Michal Beránek. Tak se zrodila myšlenka gospelových bohoslužeb.

Slovo "gospel" (good spell, God’s spell, gospel) pochází z angličtiny a znamená evangelium neboli dobrou zprávu o Ježíši Kristu. Žánr se vyvinul na počátku 20. století ve Spojených státech jako specifická duchovní hudba amerických černochů.

Karel Šimr, farář sboru ČCE v Chrástu