U dálnic si připomenou den obětí dopravních nehod

Správci Evangnetu <>
Autorem textu je Karel Šimr.
(14.11.2008, rubrika: Oznámení)

(Šlovice, Plzeň, Praha) Třetí listopadový víkend proběhnou na Plzeňsku a v Praze vzpomínkové akce u příležitosti Světového dne obětí dopravních nehod. Pořadatelé tak chtějí připomenout památku obětí nehod, ale také podpořit odhodlanost a připravenost lidí pomáhat.

Na Plzeňsku se letos poprvé připojí k připomínce Světového dne obětí dopravních nehod. U dálniční kaple na odpočívce dálnice D5 na obchvatu Plzně u Šlovic (ve směru na Prahu) se nejprve v sobotu 15. listopadu 2008 od 14 hodin uskuteční ekumenická bohoslužba Na památku obětí dopravních nehod. Na bohoslužbu od 16 hodin naváže veřejná rozprava ve společenském sále kostela sv. Martina a Prokopa v Plzni-Lobzích (Revoluční 98, Plzeň). Odpověď na otázku „Jak si můžeme navzájem pomoci při a po dopravních nehodách?“ při ní budou hledat zástupci složek Integrovaného záchranného systému, pomáhajících organizací i lidí, kteří se s dopady vážných nehod osobně setkali.

Připomínka Světového dne obětí dopravních nehod bude pokračovat v neděli 16. listopadu 2008  pietním aktem u Památníku obětem dopravních nehod na 0. kilometru dálnice D1 v Praze na Chodově (za parkovištěm čerpací stanice Agip pod pěší lávkou přes dálnici z ulice Kloknerova).

Akce pořádají České sdružení obětí dopravních nehod, Psychosociální intervenční tým ČR a Terénní krizová služba Diecézní charity Plzeň. Chtějí tak společně s širokou veřejností připomenout památku obětí nehod, upozornit na dopady nehod a podpořit odhodlanost a připravenost lidí pomáhat druhým při a po nehodách, které nás provázejí denně.

Podle informací Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR v loňském roce na českých silnicích zemřelo 1123 lidí (v západních Čechách to bylo 97). Světová zdravotnická organizace, která Světový den obětí dopravních nehod vyhlašuje, uvádí, že v důsledku dopravních nehod umírá ročně 1,2 milionů osob a dalších 50 milionů je zraněno – což je totéž, jako počet obyvatel 5 největších světových velkoměst.

Další informace:

Karel Šimr, koordinátor Psychosociálního intervenčního týmu ČR a farář Českobratrské církve evangelické v Chrástu (mluvčí plzeňské akce) – 739 244 774

Jana Neusarová, psychosociální pracovnice Českého sdružení obětí dopravních nehod (mluvčí pražské akce) – 739 983 321

Příloha [1]: Tiskova zprava k tisku <tz_2008-11-12.pdf> (186.4 KB)
Příloha [2]: Plakát <den_obeti_dn.jpg> (122.1 KB)