Židé i křesťané společně připomenou výročí transportů

Kazatel ČCE Karel Šimr <>
(9.1.2008, rubrika: Oznámení)

(Plzeň) Výročí prvního transportu plzeňských Židů do koncentračního tábora si 18. ledna 2008 křesťané v Plzni připomenou společnou modlitbou v katedrále. O den později se připojí k pietnímu shromáždění před Velkou synagogou.

Památku zavražděných plzeňských Židů uctí v pátek 18. ledna 2008 od 18 hodin křesťané při vzpomínkovém modlitebním shromáždění v katedrále sv. Bartoloměje na Náměstí Republiky v Plzni. Bohoslužbu povede biskup František Radkovský za účasti představitelů plzeňských křesťanských církví a zástupců židovské obce. V tento den před 66 lety proběhl první transport židovských spoluobčanů do koncentračního tábora. Následovaly další dva 22. a 26.1. Během nich bylo odvlečeno do Terezína 2605 Židů. Pouze 112 z nich se po válce vrátilo domů.

Na bohoslužbu naváže v učebnách plzeňského biskupství (Náměstí Republiky 35) od 19 hodin přednáška Radovana Kodery s názvem „Osudy zmizelých“. Události z roku 1942 budou ilustrovat rovněž dobové fotografie.

„Jsme solidární s našimi židovskými spoluobčany nejen proto, že jsme obyvateli jednoho města, ale také proto, že je vnímáme jako naše starší bratry a sestry ve víře,“ říká plzeňský římskokatolický biskup František Radkovský. Křesťané při bohoslužbě připomenou události z roku 1942, které přinesly utrpení tisícům lidí. Pokojnou vzpomínkou a modlitbou se chtějí postavit proti šíření nenávisti, antisemitismu a extremismu v české společnosti. „Společnost, která zapomíná, riskuje, že se zlé věci mohou opakovat,“ zdůrazňuje předseda Plzeňské ekumeny pastor Karel Řežábek.

O den později, v sobotu 19. ledna 2008, se křesťané připojí k pietnímu shromáždění, které Židovská obec v Plzni pořádá od 14 hodin před Velkou synagogou v Sadech pětatřicátníků. Po jeho skončení přítomní přejdou v průvodu do katedrály, kde symbolickým zapálením svící shromáždění završí. Pořadatelé zvou každého, kdo chce svou účastí uctít památku obětí nacistické genocidy a současně vyjádřit nesouhlas s narůstajícími aktivitami neonacistů v České republice.

Karel Šimr – mluvčí akce a farář Českobratrské církve evangelické mobil 731 433 011